Переваги та недоліки різних типів покрівельних матеріалів
24.04.2017
Преміум
01.05.2017

Ніяке будівництво приміщення (житлового чи виробничого) не обходиться без питання вибору утеплювача.

На сьогоднішній день ринки збуту пропонують багато видів утеплюючи матеріалів для стін, покрівлі, підлоги чи перегородок. Часто виникає питання, що краще: мінвата чи пінопласт?

 

Переваги утеплення:

  • Протягом великого періоду часу матеріали зберігають тепло в приміщенні;
  • Економія на енергоносіях;
  • Можливі варіанти з легкою вагою матеріалу;
  • Простий монтаж;
  • Протипожежність (мінвата);
  • Екологічно чисті (без шкоди дляздоров’я);
  • Шумоізоляція.

Найбільш поширеними утеплювачами є пінопласт та мінвата, в кожного з цих матеріалів є свої переваги й недостатки.

Пінопласт (пінополістирол)

Основними складовими для виробництва пінопласта є:

  • Полістирол;
  • Поліетилен;
  • Полівінілхлорид;
  • Поліуретан;
  • Поліпропілен;
  • Фенольні, епоксидні, карбамідні, кремнійорганічні смоли.

Виробництво заключається в нагріванні, термальному зпіненні і формуванні полістирольних гранул. Завдяки тому, що плити пінопласту складаються на 90% з повітря – цей утеплювач рахується одним з найкращих. Пінополістирольні плити мають різну товщину.Саме цей матеріал користується популярністю при утепленні фасаду та фундаменту будівлі. Одна з головних переваг пінопласту – низька вартість. Також плити з пінополістиролу мають високу міцність при невеликій вазі.

Проводити роботи по утепленню пінопластом не складно, також він не є гігроскопічним, тобто під дією вологи не втрачає своїх термоізоляційних властивостей.

Незважаючи на всі вище перечислені переваги, пінополістирол також має значні недоліки. Наприклад, в порівнянні з мінватою, він не має таких звуко- та віброізоляційних властивостей.  Пінопласт має низьку паропроникність, деформується при температурі +60⁰С, тоді як сонячна фасаду нагрівається до 80⁰С.

Він застосовується при утепленні житлових приміщень чи виробничих приміщень, висотою до 30м. Найбільшим недостатком плит пінополістиролу є вплив вогню. Згідно вимог до виробництва цей матеріал позиціонується як негорючий (самозатухаючий), але відомі випадки його загоряння на фасадах будівель.

Фізикотехнічні властивості плит з пінополістиролу

Найменування
показника

Норма показника для плит ПСБ-С марок

15

25

35

50

15У

Ф25

Щільність, кг/м3, в межах

До 15

Від 15,1 до 25,0

Від 25,1 до 35,0

Від 35,1 до 50,0

Від 7,5 до 9,5

Від 16,2 до 25

Щільність на стиснення при 10% лінійної деформації, МПа, не менше

0,05

0,1

0,16

0,2

0,035

0,1

Межа міцності при згинанні, МПа, не менше

0,07

0,18

0,25

0,35

0,06

0,2

Теплопровідність λ, Вт/(м2∙⁰С), не більше

0,042

0,039

0,037

0,04

0,052

0,038

Водопоглинання за 24год, % по об’єму, не більше

3

2

2

1,8

2

2

Мінеральна вата

Мінвата є волокнистим матеріалом. При плавленні горних порід, металургійні шлаки та інші суміші, виробники отримують мінеральну вату. Саме тому, що використовуються гірські породи, матеріал получається високоякісний і має хороші т довговічні експлуатаційні властивості. Також існує доменне виробництво мінвати, при цьому, її отримують із шлаків, тому вона не годиться для утеплення великих виробничих приміщень.

До переваг металочерепиці можна віднести:

  • Вогнестійкість;
  • Відсутність деформації (пружність);
  • Паропроникність;
  • Низьке поглинання вологи;
  • Відмінна звукоізоляція;
  • Антикорозійні властивості;
  • Простий монтаж;
  • Довговічність (термін експлуатації становить близько 50 років, залежно від виробника).

 

Мінвата має хорошу вогнестійкість тому, що при її виробництві використовують негорючі силікатні розплави магматичних порід. Високі температури не викликають деформаційні процеси, завдяки чому матеріал не нищиться. Приміщення, в яких планується розташування різного роду вогненебезпечних речовин, спеціалісти рекомендують утепляти саме мінеральними плитами. Матеріал може забезпечити локалізацію пожежі навіть при високих температурах.

 

При вирішенні питання який утеплювач обрати, не варто забувати й про те, що коли в будинку заведеться миш і в неї буде доступ до пінопласту, то вона зможе пошкодити його в декількох місцях. Мінвата в свою чергу є неорганічним матеріалом (базальтова вата), тому гризуни не зможуть поживитись даним видом утеплення. Також вона володіє високою біологічною та хімічною стійкістю до різних хімікатів. Мінеральна вата має стійкість і до перепадів температур, сонячного випромінювання  та вологи. Утепливши свій дім цим матеріалом, Ви не будете переживати, що на стінах з’явиться грибок.

Завдяки хаотичному розташуванню волокон в плитах мінвати (базальтової), вона не дає усадки протягом всього терміну експлуатації.

Експлуатаційні властивості пінопласту є досить високими, але в деяких випадках можуть виникати містки холоду на стиках плит.

Мінвата не є гігроскопічним матеріалом, % поглинання вологи, навіть при повному зануренні, є дуже низьким. В цього матеріалу високий коефіцієнт паропропускання, тому при правильному влаштуванні гідро- та пароізоляційних плівок волога не буде накопичуватись всередині приміщення.

Мінеральна вата має високу стійкість до термічних впливів, звдяки цьому, вона добре зберігає температуру в приміщенні.

Найкращі шумоізоляційні властивості має скловата, завдяки особливості розміщення волокон.

Мінвата є антикорозійним матеріалом з високою міцністю, тому при дотиканні до металевих конструкцій не виникає процес корозії.

Мінеральна вата – це екологічно чистий матеріал, він не наносить шкоди здоров’ю людини. Будь-які речовини, виділені мінватою в процесі експлуатації, є нешкідливими для людини.

Монтаж мінеральної вати є досить простим процесом. Плити легко ріжуться звичайним ножом, це дозволяє звести відходи до мінімуму.

Мінвата – довговічний і міцний матеріал, який може прослужити не одну сотню років, при правильному монтажі. При виробництві цього матеріалу до нього додають базальтовий камінь – цим і пояснюються такі високі експлуатаційні характеристики та довговічність.

Головним недостатком мінеральної вати є її вартість. При порівнянні цього утеплювача із пінополістиролом виключно по ціні, перемогу отримає пінопласт.

Фізикотехнічні властивості мінеральної вати

Характеристика

Показник

Щільність

135 кг/м3

Водопоглинання при повному зануренні, не більше

1%

Середній діаметр волокна, не більше

0,2 мкм

Вміст неволокнистих з’єднань по масі, не більше

4,5%

Теплопровідність при 283+1 К, не більше

0,044 Вт/м2∙К

Межа міцності на зсув, не менше

50 кПа

Межа міцності на зжимання, не менше

100 кПа

Межа міцності на розтягнення, не менше

150 кПа

Висновки після порівняння пінопласту та мінвати

Навколо питання чим утеплити приміщення, мінватою чи пінопластом, часто виникають суперечливі ситуації. Ці два матеріали є хорошими теплоізоляторами, але в кожного з них є пріоритети у властивостях.

По-перше, при виборі утеплювача необхідно відштовхуватись від того, яке приміщення потрібно утеплити. По-друге, вартість пінопласту і мінвати відрізняється, тому для тих, хто потребує економії та не має в розпорядженні лишніх коштів, звичайно ж, краще обрати пінопласт. Але при цьому, наприклад, будівництво складу горючих матеріалів потребує максимальної безпеки. Утеплення такого приміщення потрібне не тільки для того, щоб зберегти тепло всередині, але й для того, щоб при літній спеці запобігти самозагорянню предметів.

Ще один важливий нюанс при будівництві – це пароізоляція. Полімерна структура системи утеплення ніяк не стикується з мінватою. Полімерний зовнішній шар не буде пропускати вологу, тому конденсат буде збиратись в утеплювачі, через що мінвата буде втрачати свої теплоізоляційні властивості. В таких впадках краще застосовувати пінопласт, водяна пара буде виходити на зовню через шви між плитами, а сам матеріал не буде накопичувати в собі конденсат.

Говорячи про здатність чинити опір вогню, також можна з впевненістю сказати, що краще: мінвата чи пінополістирол. Хоча пінопласт має  властивість до самозатухання, шанс на загоряння всетаки є. Мінвата ж не горить ні в яких ситуаціях, навіть при температурі до

1100 ⁰С.

Чому ж можливе загоряння пінополістиролу?

Пінопласт містить антипірени, які перешкоджають загорянню, але після 5-10 років експлуатації, ці речовини перестають діяти через вплив температури, тоу не виключено, що після цього терміну пінопласт зможе загорітись.

Вартість обох матеріалів різна і змінюється в залежності від того, ким вони були виготовлені. Виробники часто піднімають ціну через відомість торгової марки. При цьому є виробники, які не порушують технологію виробництваматеріалів і продають їх по ціні, яка значно нижча, ніж брендових марок.